Příznaky koronaviru

Příznaky nákazy koronavirem a  jak je poznat včas

Příznaky nákazy koronavirem a jak je poznat včas

Poznejte včas příznaky nákazy koronavirem, abyste dokázali co nejdříve eliminovat šíření nákazy mezi své okolí a blízké.

V současné době je důležité nepodcenit první příznaky, které na sobě můžete pociťovat. Bohužel jsou příznaky pro koronavirus velmi podobné příznakům běžné chřipky. Navíc 80% nakažených má hladký průběh nemoci a příznaky jsou u nich slabší a tudíž je větší riziko k podcenění dané situace a šíření nákazy dále ve svém okolí.

Koronavirus se šíří kapénkami a vzduchem – kašlem, při kýchání, během hovoru či kontaktem na vzdálenost menší než 2m (v uzavřené místnosti až 4 m). Také bylo vědci ověřeno, že pravděpodobnost přenosu se zvyšuje, jste-li s nakaženou osobou v kontaktu déle než 15 minut.

Příznaky onemocnění koronavirem

  • Horečka
  • Kašel
  • Dušnost
  • Únava
  • Bolest svalů
  • Dýchací obtíže

V případě, že se výše uvedené příznaky ve vašem případě objevili, zůstaňte doma a kontaktujte svého ošetřujícího lékaře popř. hygienickou stanici pro váš kraj či tísňovou linku 112. V žádném případě nechoďte mezi lidi.

Pro nakažené mají běžné roušky smysl z pohledu zabránění šíření nákazy. Nicméně je podstatné, abyste dodržovali pitný režim a postupy domácího léčení běžně dostupnými prostředky jako tomu je v případě chřipky než bude oficiálně k dispozici lék na koronavirus, který se aktuálně testuje.

Nenaleťte prodejcům, kteří uměle navyšují ceny potřebných surovin a využívají tak krizové situace a používejte například srovnávače cen produktů, kde si můžete ověřit dostupnost a průměrnou částku zboží.